Nie potraficie odczytać wiadomości w telefonie komórkowym, nie wiecie czy zegar wskazuje 3 czy 8, nie widzicie do kogo macha osoba z naprzeciwka,... Brzmi znajomo? Jakie są oznaki, że potrzebne są okulary dioptryczne i co one zmienią w Waszym życiu?
Co powoduje krótkowzroczność i dalekowzroczność?
Krótkowzroczność i nadwzroczność są jednymi z pierwszych (i najczęstszych) problemów ze wzrokiem, które ludzie zaczynają zauważać. Jaka jest różnica między nimi?
Krótkowzroczność (Myopia)
Co to jest? Choroba wzroku, w której promienie światła spotykają się przed siatkówką i dlatego odległy przedmiot wydaje się rozmazany. I odwrotnie - ostro widzisz pobliskie obiekty.
Objawy: Najczęstsze objawy to bóle głowy, zmęczenie lub zmęczone, napięte oczy.
Co ją powoduje? Nikt jeszcze nie zna dokładnych przyczyn krótkowzroczności, ale ogólny konsensus jest taki, że krótkowzroczność jest genetyczną wadą wrodzoną, ale mogą na nią wpływać również przyczyny środowiskowe, takie jak częste czytanie w złym oświetleniu lub z bardzo bliskiej odległości, oglądanie telewizji lub praca przy komputerze.
Diagnoza i leczenie: Chorobę można zdiagnozować dzięki regularnym wizytom u okulisty, ale nie ma powodów do obaw. Krótkowzroczność można leczyć za pomocą odpowiednio dobranych okularów dioptrycznych (najprostsze, najbezpieczniejsze i chyba najtańsze rozwiązanie), soczewek kontaktowych lub operacji (podczas zabiegu zmienia się kształt krzywizny rogówki).
Nadwzroczność (Presbyopia)
Co to jest? Choroba wzroku, w której promienie świetlne wpadają za siatkówkę. Powoduje to, że bliskie obiekty są nieostre i odwrotnie, odległe obiekty wydają się ostre.
Objawy: Objawy nadwzroczności obejmują bóle głowy, ogólne zmęczenie lub ból oczu.
Co ją powoduje? Nadwzroczność może wynikać z wielu przyczyn, ale prawdopodobnym powodem jest dziedziczność.
Diagnoza i leczenie: Nadwzroczność może być zdiagnozowana przez okulistę, który przeprowadzi badanie wzroku. Schorzenie to można leczyć jednakowo za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub operacji (zmiana kształtu rogówki).
Zarówno nadwzroczność, jak i krótkowzroczność mają ten sam czynnik ryzyka, czyli dziedziczność. Jeśli więc ktoś w Twojej rodzinie cierpiał na jedno z tych schorzeń, jest więcej niż prawdopodobne, że Ty też będziesz je miał.
Kiedy konieczne jest noszenie okularów dioptrycznych?
Jeśli już macie prawidłowo rozpoznaną wadę wzroku, to najgorsze macie już za sobą, można powiedzieć. Często jednak ludzie nie kojarzą swoich objawów z koniecznością noszenia okularów. Kiedy więc konieczna jest pilna wizyta w klinice okulistycznej?
✔ Jeśli zauważyliście ostry stan, który pojawił się bez wyraźnego bodźca.
✔ Jeśli wystąpi ból, pieczenie, zaczerwienienie, osłabione lub podwójne widzenie.
✔ Jeśli macie Państwo przewlekły ból i trudności z widzeniem, które mogą się nasilać.
✔ Masz ciągłe bóle głowy (zaburzone widzenie może nie być przyczyną, ale zaleca się sprawdzenie nerwu wzrokowego, który może być czynnikiem wyzwalającym).
W tych przypadkach okulista zbada Państwa wzrok i postawi dokładną diagnozę, a często mogą to być najczęstsze zaburzenia widzenia (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, jaskra,...). Uwaga - zalecamy jednak wizytę w specjalistycznej klinice okulistycznej, a nie u optyka. Rzeczywiście, w przychodniach pracują lekarze specjaliści, którzy jako jedyni potrafią prawidłowo zdiagnozować wszystkie choroby oczu i zaproponować leczenie.
Jak wygląda życie z okularami dioptrycznymi i co się zmieni?
Jeśli Wasz wzrok pogorszył się na tyle, że lekarz przepisał Wam okulary dioptryczne, powinniście być przygotowani na kilka zmian, które Was czekają. Niektóre (jak na przykład to, że w końcu można dobrze widzieć) są przyjemne, do innych trzeba będzie się przyzwyczaić.
✔ Okulary staną się Waszym obowiązkowym wyposażeniem, więc sprawdzanie przed wyjściem z domu zamieni się w "telefon komórkowy, klucze, portfel, okulary".
✔ Makijaż zaczyna się nieco bardziej komplikować. Choć długie rzęsy są w porządku, nie tworzą idealnej pary z okularami.
✔ Wieczne zaparowanie okularów? Może to być denerwujące, ale mamy radę, jak zapobiec zaparowaniu okularów!
✔ Należy dbać o okulary, aby służyły jak najdłużej. Dowiedz się jak prawidłowo czyścić okulary tutaj.
✔ Dioptrie + sport czy słońce? Dla niektórych może to być duży problem, ale wiemy, że soczewki fotochromowe, dioptrie słoneczne czy specjalne sportowe szkła dioptryczne mogą pomóc w tym, aby noszenie okularów było jak najbardziej przyjemne.
✔ Nie zapominajcie o regularnych badaniach! Dopasowanie pierwszej pary okularów nie jest ostatecznym rozwiązaniem na resztę życia. Aby zapobiec różnym uszkodzeniom oczu, warto raz w roku odwiedzić okulistę. Jeśli masz ponad 60 lat, zaleca się, aby udać się na badania profilaktyczne co najmniej raz w roku. Właśnie ze względu na mniejszą częstotliwość badań profilaktycznych u okulisty, naprawdę każdy powinien znaleźć kilka godzin czasu na badanie oczu.
Zalety okularów dioptrycznych?
Noszenie okularów to nie tylko "przeszkody". Jest to najstarsza i wciąż najpewniejsza pomoc w korygowaniu wad wzroku. Gdy wybierzecie odpowiednie okulary, czeka was upragnione lepsze widzenie, ulga w bólu głowy i koniec z czerwonymi, suchymi i zmęczonymi oczami. Dodatkowym atutem okularów dioptrycznych jest doskonały styl, który można zmieniać tak często, jak się chce, dzięki pięknym i niedrogim okularom eyerim. Zdecydujcie się na okulary światowej klasy marek lub wybierzcie jakość i bezkonkurencyjną cenę naszych własnych kolekcji OiO i Kohe.
Jak często należy nosić okulary?
Ogólnie rzecz biorąc, noszenie okularów jest zalecane bez ograniczeń czasowych, ale zależy to od tego, jak bardzo Wasz wzrok jest osłabiony, a także od tego, czy cierpicie na inne problemy, które okulary dioptryczne mogłyby pogłębić. Wasz mózg szybko przyzwyczai się do nowego stanu i patrzenie przez okulary zarówno do bliży, jak i do dali będzie dla Was naturalne. Wasz lekarz jest w stanie najlepiej doradzić w tej sprawie.
Jak wybrać okulary?
Jeśli Państwa lekarz wystawił już receptę, proszę kliknąć na eyerim.pl i odkryć naszą ogromną ofertę modeli dla każdego! Damskie, męskie, dziecięce? Eleganckie kwadratowe oprawki czy retro cat-eye? Mamy wszystko! Jeśli najpierw potrzebujesz porady, podpowiemy jak wybrać soczewki dioptryczne, a także jakie okulary najlepiej pasują do konkretnego typu twarzy.