30.4.2020 13021 wyświetleń 3 minut odczyt Przejdź do e-shopu

Dowiedz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary

Zrozumienie, co oznaczają wszystkie numery oraz skróty, które są widoczne na Twojej recepcie, jest kluczową rzeczą w poprawnym złożeniu zamówienia na okulary korekcyjne online. Oprócz tego wystarczy Ci już tylko kilka minut, recepta oraz komputer lub telefon. 

Rozszyfrowanie recepty może na początku wydawać się rzeczą nie do pokonania. Jesteśmy tu dla Ciebie, żeby Ci w tym pomóc. Zacznijmy więc od podstaw.  

ODNAJDŹ WARTOŚCI OD ORAZ OS

OD oznacza "oculus dextrus" - po łacinie  prawe oko. OS jest skrótem od "oculus sinister" - lewe oko. Na niektórych receptach możesz spotkać się z polskimi skrótami OP (oko prawe) oraz OL (oko lewe), czy po prostu P oraz L. 

ODNAJDŹ WARTOŚĆ SFERY (SPH)

SPH czy po prostu S jest skrótem oznaczającym sferę. Sfera jest wartością wyrażającą "moc" soczewki okularowej. Ta wartość może przyjmować wartości dodatnie (+) lub ujemne (-). Im wyższa jest wartość sfery, tym większą wadę wzroku posiadasz. 

Nie zapomnij, że jeśli obok wartości sfery znajduje się znak =, oznacza on ujemną wartość korekcyjną (czyli jest tym samym oznaczeniem co znak -). 

Naucz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, okulary korekcyjne online, eyerim blog

KOLUMNY OZNACZAJĄCE ASTYGMATYZM

Czym jest astygmatyzm wytłumaczyliśmy już w tym artykule. Z astygmatyzmem najczęściej spotykamy się w połączeniu z krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością. Jeśli masz astygmatyzm, na Twojej recepcie będą znajdować się również wartości dotyczące cylindra (CYL) oraz jego osi (AXIS). Jeśli na Twojej recepcie te pola są puste, oznacza to, że tej wady wzroku nie posiadasz (hura!). 

CYL (albo ZYL) oznacza cylinder. Cylinder to specjalny parametr dla osób cierpiących na astygmatyzm. Działa tylko na jednej osi, w jednym kierunku, w którym wada wzroku zniekształca widzenie.

Naucz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, okulary korekcyjne online, cylinder i oś cylindra
AXIS (lub A albo ACH) oznacza oś cylindra - kierunek oraz kąt Twojego astygmatyzmu. Może mieć wartość od 0 do 180 stopni. 

Naucz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, okulary korekcyjne online, cylinder i oś cylindra

ADDYCJA

​Dodatkowa moc (ADD) oznacza, o ile mocniejsze będą Twoje okulary do czytania w porównaniu z okularami do dali. Jeśli znajdziesz parametr ADD na recepcie, oznacza to, że prawdopodobnie cierpisz na starczowzroczność, tzn. pogarszanie się wzroku z wiekiem u osób, które ukończyły 40 lat. Rozwiązaniem jest kupienie dwóch par okularów – jednych do dali i jednych do czytania – lub okularów wieloogniskowych, które zapewniają ostre widzenie na każdą odległość.

Jeśli wciąż masz wątpliwości dotyczące poprawnego wprowadzenia danych z Twojej recepty, skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta. Chętnie pomożemy Ci w wypełnieniu wszystkich potrzebnych informacji!

Naucz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, okulary korekcyjne online, addycja, soczewki progresywne

POZNAJ WARTOŚĆ SWOJEGO PD

PD jest kluczową wartością, którą należy podać podczas składania zamówienia online. PD (czyli pupillary distance - rozstaw źrenic) oznacza odległość pomiędzy środkami źrenic mierzoną w milimetrach. Nie przejmuj się, jeśli Twoja recepta nie zawiera tej wartości. Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przewodnik, jak możesz zmierzyć swój rozstaw źrenic w domu lub możesz skorzystać też z naszej online aplikacji do mierzenia PD online. Podczas mierzenia będzie Ci potrzebna karta kredytowa (lub jakakolwiek inna podobna karta) oraz kamerka w Twoim komputerze czy telefonie.

Naucz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, okulary korekcyjne online, PD, rozstaw źrenic

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wiele wątpliwości i w odczytywaniu recepty czujesz się już dużo bardziej pewna/y. Teraz czas rozpocząć sezon z nowymi okularami korekcyjnymi z naszego e-shopu eyerim oraz podzielić się nową wiedzą również z Twoimi znajomymi. 

 

Branislav

Jestem współzałożycielem eyerim - na co dzień zajmuję się brandingiem i UX. Lubię połączenie sportu i filozofii - na moim biurku nadal leżą dwie albo trzy książki obok wejściówki na siłownię. Nie cierpię gołębi i nie noszę okularów, nawet jeśli powinienem.

POWIĄZANE POSTY
Wszystko, co trzeba wiedzieć o soczewkach korekcyjnych

Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie soczewki korekcyjne? Ten wpis na blogu wszystko Ci wyjaśni.

Co robić, jeśli nowe okulary nie pasują? Użyj suszarki, palców i spróbuj nosić je przez tydzień.

Po zakupie nowych okularów korekcyjnych zaczyna boleć Cię głowa? Odczuwasz bóle oczu? Okulary spadają Ci z głowy? Kupno kolejnych okularów nie zawsze jest rozwiązaniem. Zanim się na niego zdecydujesz, wypróbuj rady naszych optometrystów.

Sprawdź parametry swoich okularów w domu za pomocą bezpłatnej aplikacji eyerim Lens Scan!

Nie pamiętasz parametrów optycznych swoich okularów, a nie chce Ci się iść do okulisty lub optyka? Za pomocą aplikacji eyerim Lens Scan bezpłatnie zeskanujesz swoje soczewki na receptę. To proste rozwiązanie pozwala oszczędzić czas i pieniądze.

Masz pytania? Zapytaj naszego optometrysty.