Branża optyczna online zyskuje ostatnio na popularności, a zakup okularów przez Internet nigdy nie był łatwiejszy. Sekret wyboru idealnie dopasowanych oprawek jest prosty: trzeba znać swój rozmiar. Oczywiście, rozumiemy, że idealne dopasowanie to podstawa, a jednocześnie stanowi spore wyzwanie. Przygotowaliśmy więc ten przewodnik po rozmiarach, który powinien odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania, jakie do tej pory pojawiły się w Twojej głowie. Dowiedzmy się więcej o idealnie dopasowanych oprawkach, ich wymiarach i wskazówkach dotyczących samodzielnego pomiaru.

 Jak wybrać odpowiedni rozmiar oprawek

Jest kilka wymiarów (podawanych w milimetrach), które musisz wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o okulary i ich rozmiar. Co to za wymiary?

  

Szerokość soczewki to pozioma średnica soczewki w najszerszym punkcie. Optometryści najczęściej nazywają ją „rozmiarem oka”.

Wysokość soczewki to największa pionowa długość soczewki, którą często określa się jako „standardową”.  Pomimo niekorzystnego faktu, że niektóre marki różnie określają „standardową” wysokość, zazwyczaj wynosi ona około 32-38 milimetrów.

Szerokość mostka mierzy poziomo część okularów nad Twoim nosem między soczewkami, zwykle mieści się w zakresie 14-24 milimetrów.

Długość zausznika mierzy zausznik od zawiasów z przodu do zakończenia za Twoimi uszami, łącznie z zagięciem. Zazwyczaj mieści się w jednej z trzech norm - 135, 140 lub 145 milimetrów.

Jak znaleźć idealny rozmiar okularów? 

Wskazówka #1: Sprawdź rozmiar swoich obecnych oprawek


Unikniesz wielu wątpliwości, jeśli masz już sprawdzoną parę okularów w swoim domu. Wystarczy, że przyjrzysz się ich wewnętrznej części. W większości przypadków znajdziesz tam kilka liczb, które wskażą Ci rozmiar Twoich oprawek.

Powinny wyglądać w ten sposób: 52 [] 22 145. Każda para okularów jest inna, a informacje na temat ich rozmiarów mogą znajdować się w innym miejscu - najczęściej jednak znajdziesz je po wewnętrznej stronie zausznika, mostka lub na zagięciu zausznika przy uchu. Co oznaczają te liczby? To proste. Jeżeli na swoich okularach znajdziesz napis 52, 22, 145, oznacza to, że Twoje okulary mają następujące wymiary:

• 52 mm - szerokość soczewki

• 22 mm - szerokość mostka

• 145 mm - długość zausznika

Gdy już sprawdzisz te wymiary, porównaj je z wymiarami wybranych przez siebie oprawek. Jeśli są podobne, to wszystko jasne! Powinny Ci pasować.

Wskazówka #2: Samodzielnie zmierz swoje obecne oprawki


Jeśli na Twoich oprawkach nie ma nadrukowanych żadnych liczb, to jeszcze nie koniec świata. Możesz wykazać się swoimi umiejętnościami manualnymi! Wiesz już, jakie wymiary musisz znać, aby określić rozmiar oprawek, a to oznacza, że możesz łatwo zmierzyć je za pomocą linijki z podziałką na milimetry lub taśmy mierniczej. Zrób to, a znajdziesz się o krok bliżej, jeśli chodzi o wybór nowych, idealnie dopasowanych okularów. Hurra!

Wskazówka #3: Użyj karty kredytowej

Nie żartujemy. Szerokość karty kredytowej jest mniej więcej taka sama, jak szerokość soczewek w standardowym rozmiarze (określanym także jako rozmiar średni). Karta kredytowa może więc w tej sytuacji okazać się bardzo pomocnym przyborem.

  
Weź kartę kredytową, stań przed lustrem, przyłóż jeden róg karty na środku swojego nosa i przyjrzyj się miejscu, z którym styka się drugi róg. Jeśli karta kończy się przy zakończeniu Twojego oka, zdecyduj się na rozmiar standardowy (M). Jeśli wykracza poza Twoje oko, Twój rozmiar to mały (S). Jeśli natomiast nawet nie dosięga końca Twojego oka, Twój rozmiar to duży (L). To tyle. Szybko i łatwo.

Warto zaznaczyć, że większość osób ma standardowy rozmiar (M), dlatego wiele marek produkuje swoje okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne tylko w tym rozmiarze.

Wskazówka #4: Skorzystaj z naszej Wirtualnej przymierzalni


Poza zmierzeniem swoich okularów, skorzystaj też z Wirtualnej przymierzalni. Każda osoba ma inną twarz, jeśli chodzi o jej wielkość, kształt i inne cechy. Wirtualna przymierzalnia to świetny sposób na to, aby zobaczyć, jak dane okulary będą się prezentować na Twojej twarzy. Możesz przymierzyć tysiące oprawek o różnych kształtach i w różnych kolorach, wszelakich typów i przeróżnych marek. Uwielbiamy najnowsze technologie, ale musimy przyznać, że tego typu przymiarki wciąż nie są dokładne. Podczas korzystania z Wirtualnej przymierzalni zalecamy wziąć pod uwagę możliwe różnice w zakresie 2-3 milimetrów.

Jakie są najczęstsze pytania związane z wyborem okularów?


•  Wiele oprawek jest produkowanych wyłącznie w jednym uniwersalnym rozmiarze, który pasuje większości osób. Dotyczy to również oprawek pochodzących z naszej eyerim collection
•  Dla zdecydowanej większości osób odpowiednim rozmiarem jest rozmiar standardowy (M).
•  Wiele marek produkuje oprawki korekcyjne czy okulary przeciwsłoneczne tylko w jednym uniwersalnym rozmiarze. Inne rozmiary (większe lub mniejsze) są dostępne tylko w przypadku bestsellerów.

Jaki jest idealny rozmiar? Jedno pytanie, a tak wiele sposobów na uzyskanie odpowiedzi. Sprawdź swoje obecneoprawki, wykorzystaj umiejętności samodzielnego mierzenia, wyjmij kartę kredytową z portfela lub włącz kamerkę internetową i użyj naszej Wirtualnej przymierzalni. W ten sposób już nigdy ponownie nie kupisz źle dopasowanych okularów! Odwiedź stronę naszego sklepu i znajdź swoją idealną parę!