22.2.2021 15340 wyświetleń 3 minut odczyt Przejdź do e-shopu

Jak poprawnie czyścić okulary? Rękawy, chusteczki czy alkohol mogą je uszkodzić!

A teraz bądźmy szczerzy. Nowymi okularami opiekujemy się odpowiednio zazwyczaj tylko podczas pierwszych tygodni po ich zakupie. Następnie zaczynamy je czyścić, chuchając na nie, nawilżając je ślinami i następnie osuszamy je rękawem, chusteczką papierową czy chusteczkami z dodatkiem alkoholu. Możesz nie wiedzieć, że takimi sposobami czyszczenia możesz uszkodzić specjalną warstwę na soczewkach, która czyni je odpornymi na zaparowanie czy ich antyrefleks. Profesjonalni optometryści opiekują się swoimi okularami inaczej. Jeśli zaczniesz czynić podobnie, żywotność swoich okularów możesz wydłużyć nawet o kilka lat.

1.   Przemyj okulary pod strumieniem letniej wody

Pozbędziesz się największych zabrudzeń oraz kurzu. Uważaj, żeby woda nie była zbyt gorąca - mogłaby uszkodzić lakier oraz farbę na oprawkach.

2.   Umieść trochę zwykłego płynu do mycia naczyń na końcówki palców i delikatnie oczyść okulary

Płyny do mycia są bardzo skoncentrowane, dlatego wystarczy Ci jedna kropla. Unikaj jednak płynów w formie balsamu czy tych posiadających gęstą i kremową konsystencję - mogą zatłuścić Twoje okulary. Podczas mycia nie zapomnij również o oprawkach, zausznikach czy miejscach, w których okulary się zginają. To właśnie w nich gromadzi się pot, make-up czy inne tłuste zabrudzenia. Po myciu opłukaj okulary pod bieżącą wodą.

3.   Osusz okulary miękkim ręcznikiem czy ściereczką

Delikatnie przyciskaj chłonny materiał na okulary, nie pocierając ich. Do polerowania użyj ściereczkę z mikrofibry.

Okulary należy czyścić ściereczką z mikrofibry.

4.   Osuszone okulary wypoleruj ściereczką z mikrofibry

Nie używaj chusteczek nawilżanych - ich materiał posiada teksturę, która może powodować zarysowania i to w szczególności kiedy chusteczki zawierają alkohol. Specjalną ściereczkę z mikrofibry możesz kupić w jakimkolwiek salonie optycznym. Przed jej użyciem zawsze delikatnie nią potrząśnij, żeby pozbyć się kurzu.

5.   Noś ze sobą spray do czyszczenia

Oczywiście nie zawsze masz pod ręką płyn do mycia oraz zlew. W takich momentach posłuży Ci specjalny spray do czyszczenia. Delikatnie usuwa tłuste zabrudzenia oraz pot. Szybko ulatnia się z powierzchni soczewek i w dodatku chroni je przed zaparowaniem.

Chroń swoje okulary, przechowując je w twardym futerale
Unikaj tych powszechnych błędów w dbaniu o okulary:

- Nie noś okularów na czubku głowy. Tym sposobem zauszniki rozszerzają się i może się zdarzyć, że za jakiś czas okulary będą spadać Ci z twarzy. Uszkadza je również tłuszcz z Twoich włosów, czoła, make-up czy lakier do włosów.
- Nie zapominaj o czyszczeniu nie tylko soczewek, ale również oprawek.
- Nie przechowuj okularów bez etui, na przykład w kieszeni koszuli czy płaszczu.
- Nie noś okularów zwisających na łańcuszku.
- Nigdy nie kładź okularów z soczewkami skierowanymi w dół.
- Nie narażaj okularów na nagle zmiany temperatury.
- Podczas lata nie zostawiaj okularów w samochodzie, szczególnie nie na desce rozdzielczej, która jest narażona na najwyższe temperatury.
- Do czyszczenia okularów nigdy nie używaj alkoholu. Może on uszkodzić specjalne warstwy antyrefleksyjne czy hydrofobowe, znajdujące się na powierzchni soczewek.
- Nie używaj śliny, kremów czy płynów do mycia w formie balsamu.
- Nie pocieraj okularów rękawem, chusteczkami, papierem toaletowym czy czymkolwiek innym zawierającym celulozę - jest ona zbyt szorstka i może powodować zarysowania.
- Nie próbuj pozbyć się brudu z okularów, używając paznokci.

Odpowiednio dbając o okulary, oszczędzasz swój wzrok i również pieniądze. Potrzebne będą Ci dwie minuty czasu, ściereczka z mikrofibry, spray oraz twarde etui. Dzięki temu Twoje okulary będą towarzyszyć Ci latami. Dbaj o swoje oczy, masz tylko jedną parę!

Ondrej

Ondrej studiował optometrię w Republice Czeskiej oraz na Łotwie. Podczas studiów zdobył doświadczenie zarówno w małych salonach optycznych jak również i w tych dużych. Jako optometrysta przeprowadził więcej niż 3000 badań wzroku i z jego usług skorzystało ponad 5000 klientów. Do eyerim dołączył dlatego, że wierzy w rozwój oraz innowacje w sektorze optycznym. Jak twierdzi, „każdy zasługuje na okulary wysokiej jakości za przystępną cenę”. Zadaj mu jakiekolwiek pytanie w dyskusji poniżej, a Ondrej na nie chętnie odpowie.

POWIĄZANE POSTY
3 wskazówki, dzięki którym kupisz doskonałe okulary korekcyjne dla dzieci online

Uważaj na te piękności w środku! Mogą spowodować kilka zakupów!

4 wskazówki, jak odpowiednio wybrać okulary do prowadzenia samochodu

Wiedziałaś/eś, że większość wypadków drogowych jest spowodowanych osłabionym widzeniem kierowcy? Dzięki odpowiednim okularom Twoja jazda będzie bezpieczniejsza oraz przyjemniejsza.

Co robić, jeśli nowe okulary nie pasują? Użyj suszarki, palców i spróbuj nosić je przez tydzień.

Po zakupie nowych okularów korekcyjnych zaczyna boleć Cię głowa? Odczuwasz bóle oczu? Okulary spadają Ci z głowy? Kupno kolejnych okularów nie zawsze jest rozwiązaniem. Zanim się na niego zdecydujesz, wypróbuj rady naszych optometrystów.

Masz pytania? Zapytaj naszego optometrysty.