Dioptria/Sfera (D/dpt./PWR)
Wartość określająca moc soczewki kontaktowej. Ogólnie rzecz biorąc, moc sferyczna jest podawana w wartościach plus (+) dla dalekowzroczności i minus (-) dla krótkowzroczności. UWAGA -wartość dioptrii soczewek kontaktowych może nie być taka sama jak w Twoich okularach.
Krzywizna (BC)
Krzywizna soczewki kontaktowej wskazuje krzywiznę oka w milimetrach, a tym samym także stopień przylegania soczewki do oka. Zwykle wymiar ten mieści się w przedziale 8-10 mm. Niższa krzywizna, np. 8,40, oznacza, że soczewka jest bardziej zakrzywiona i „ściślej” będzie przylegać do oka. Większa wartość krzywizny, np. 8,70 oznacza, że soczewka jest bardziej płaska.
Średnica (DIA)
Ta wartość wskazuje średnicę (lub rozmiar) soczewki. Miękkie soczewki mają większą średnicę niż twarde soczewki kontaktowe.
Cylinder (CYL)
Wartość cylindra jest ważna przy wytwarzaniu soczewek kontaktowych dla astygmatyzmu. Opisuje siłę astygmatyzmu i ma wartość ujemną rosnącą co 0,25, co kompensuje krzywiznę rogówki.
Oś cylindra (AX)
Oś jest drugim ważnym parametrem astygmatyzmu. Wskazuje dokładne położenie krzywizny rogówki w zakresie 0° - 180°.
Dodatek (ADD)
Dodatek to wartość podawana w przypadku osób cierpiących na presbiopię, czyli starczowzroczność. Jest to różnica między wartością dioptrii dla dali a wartością dioptrii dla bliży. Wartości do 1,25 są uważane za niskie (nazywane również „low”), do 2,00 jako przeciętne („medium”) i do 3,00 jako wysokie („high“).