Nawet zwyczajne okulary mogą całkowicie zmienić wygląd każdej twarzy. Wszyscy uwielbiamy dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne podczas letnich dni lub oglądania nowego filmu Ryana Goslinga w kinie. W dzisiejszych czasach okulary uważamy za coś oczywistego, prawda? A jak wyglądało to dawniej? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się kto i kiedy wymyślił okulary? Jeśli nie, to za kilka minut się dowiesz.
Zacznijmy od ciekawego faktu na temat okularów korekcyjnych - Seneka, znany starożytny filozof stoicki i doradca cesarza Nerona, był podobno jedną z pierwszych osób, które miały dość trudności z czytaniem starożytnych ksiąg ze względu na słaby wzrok. Filozof wziął więc pewnego dnia szklaną kulę, napełnił ją wodą, położył za nią książkę i zaczął ją czytać. Nigdy nie dowiemy się, czy to prawda, czy nie, ale znając oryginalną osobowość Seneki, jesteśmy w stanie w to uwierzyć.
Pierwszy właściwy przyrząd dla osób słabiej widzących został stworzony około 1000 roku n.e. Był to tak zwany kamień do czytania - szklane koło, które pełniło funkcję szkła powiększającego. W jaki sposób można było go używać w średniowieczu? Wystarczyło położyć go na liście od swojego rzymskiego kumpla, aby przeczytać najnowsze plotki o Konstantynie VIII.
A co z okularami przeciwsłonecznymi? Ich historia rozpoczęła się, gdy cesarz rzymski, Neron, miał już dość uciążliwego i nieustannego mrużenia oczu podczas oglądania krwawych walk gladiatorów. Znalazł więc idealnie wypolerowany szmaragdowy kamień, który przyłożył do oczu, tworząc w ten sposób pierwsze okulary przeciwsłoneczne. W XIV wieku okulary słoneczne nosili też chińscy sędziowie, którzy po prostu martwili się, że z ich szczerych oczu zbyt łatwo można wyczytać ostateczny werdykt. Kreatywne rozwiązanie!
Przełomowym okresem w branży optycznej był z pewnością wiek XX. Przyjrzyjmy się mu bliżej!
Popularne okulary od lat: 1910 – 1940
Na przestrzeni tych lat wszystkie okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne wyglądały praktycznie tak samo - miały okrągłe oprawki i delikatną kolorystykę. Powoli jednak przemysł optyczny szybko stał się ważną gałęzią branży modowej. W 1929 roku Sam Foster zaczął sprzedawać swoje okulary ochronne w New Jersey, a jego Foster Grants stały się absolutnym hitem - pierwszymi masowo produkowanymi okularami przeciwsłonecznymi, które szybko uznano za ważny element świata mody. Krótko po tym ludzie stali się nieco bardziej otwarci, odważniej wybierając swoje ulubione okulary przeciwsłoneczne. Wszystko przecież wygląda lepiej w kolorze, prawda?
Popularne okulary od lat: 1940 – 1970
W późnych latach 30-tych i na początku lat 40-tych przemysł optyczny zaczął rozwijać się w ciekawym kierunku. To właśnie wtedy okulary przeciwsłoneczne stały się „cool”. Szczególnie można było zauważyć to wśród gwiazd filmowych, które zaczęły skrywać za nimi swoje twarze, decydując się na przykład na okulary podobne do tych od Kerbholz; Edward H. Land wynalazł filtr Polaroid; na popularności zyskały klasyczne okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban Aviator i w sklepach zaczęły pojawiać się pierwsze kocie oprawki - takie, jak te od Prady, które chętnie Ci przedstawimy. I owszem, przez te wszystkie lata na ulicach z łatwością, wręcz na każdym rogu, można było spotkać mężczyzn noszących okulary korekcyjne, podobne do Ray-Ban Clumbaster. To były dobre czasy!
Popularne okulary od lat: 1970 – 1990
Do 1970 roku projektanci mody i celebryci wywarli naprawdę ogromny wpływ na rynek optyczny! Każdy musiał mieć parę okularów, które doskonale wyraziłyby jego osobowość, na przykład takie, jak te od Dolce & Gabbana. Wyraziste kolory i okrągłe oprawki, jak te od Ray-Ban, stały się nieodłącznym dodatkiem wielu dzieci-kwiatów! W latach 70-tych duży nacisk kładziono na kolory, co również przejawiało się w oprawkach korekcyjnych! Jeśli podoba Ci się ten trend, tutaj mamy dla Ciebie idealne okulary!
Wydaje Ci się, że lata 70-te były bardzo dzikie? Nieprawda! Lata 80-te wyróżniały się jeszcze większym stylem! Wszystko było o wiele bardziej wyraziste! Możemy się założyć, że niektórzy z Twoich krewnych na pewno mieli swoją ulubioną parę okularów typu Aviator, jak te Ray-Bany, do czytania komiksów? Albo po prostu zakrywali swoje twarze okularami takimi, jak te od Carrera, podczas lata '85? Cofnij się w czasie i znajdź swoje ulubione oprawki!
Popularne okulary od lat: 1990 – 2010
Lata 90-te były legendarne, podobnie jak ich okulary. Duże okulary oversize wciąż były w modzie, jednak powoli zaczęły wypierać je mniejsze i delikatniejsze oprawki, które zachowały swoją popularność aż do późnych lat kolejnego tysiąclecia. Możliwe, że zauważyłeś już, że ten trend ponownie wrócił w tym roku - wierz nam, że wkrótce wszędzie zobaczysz okulary przeciwsłoneczne identyczne, jak te lub te Ray-Bany.
Kto pamięta Clarka Kenta aka Supermana? My tak! I chociaż Clark był superbohaterem, jego wzrok wcale nie był taki super, przez co musiał nosić swoje kwadratowe okulary korekcyjne. Nie tylko on! W latach 90-tych każdy chciał być superbohaterem, co chyba nie zmieniło się tak bardzo w 2018 roku. Jeśli też mimo swoich nadprzyrodzonych mocy zmagasz się ze słabym wzrokiem, już teraz zdobądź swoje stylowe okulary, takie jak te od Ray-Ban lub Persol!
W 2010 roku w odniesieniu do okularów słonecznych popularne stało się powiedzenie „im większe, tym lepsze”. Na pierwszy plan wysunęły się okulary oversize. Jeśli wciąż chcesz skutecznie ukryć swoją twarz przed światem, jednocześnie wyglądając modnie, koniecznie sprawdź te okulary przeciwsłoneczne od Giorgio Armani lub te marki Jimmy Choo! Obie pary stały się popularne osiem lat temu i wciąż są na czasie. Jeśli szukasz klasycznych okularów, które na pewno szybko nie wyjdą z mody, na pewno też spodoba Ci się ta para dobrze znanych okularów Ray-Ban Justin lub okularów korekcyjnych Ray-Ban.
To na razie tyle. Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś nowego z naszego podsumowania historii okularów. Bez względu na to, czy lubisz okulary w stylu vintage, czy wolisz raczej wydać pieniądze na awangardowe okulary, których jeszcze nikt nie ma, na naszej stronie internetowej pewno znajdziesz coś dla siebie. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i przekonaj się o tym!