23.4.2021 6738 wyświetleń 4 minut odczyt Przejdź do e-shopu

Nosisz soczewki o wysokiej mocy? Wybierz wyższy indeks - soczewki będą cieńsze i okulary będą wyglądać lepiej.

Przy zakupie nowych okularów bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego indeksu soczewek. Obowiązuje zasada: im wyższy indeks, tym cieńsze soczewki, nawet jeśli wartość sfery soczewek wynosi ponad +/-2. Soczewki o wyższym indeksie są lżejsze, bardziej eleganckie, wyglądają lepiej i co ważniejsze, będą dużo mniej ciążyć Ci na nosie.

Wszystko wytłumaczymy Ci na tym prostym przykładzie:

Andrzej cierpi na krótkowzroczność i jego wzrok wymaga korekcji soczewkami o mocy -2. Mateusz również posiada tę samą wadę wzroku, lecz w jego przypadku wymaga ona korekcji soczewkami aż o mocy -5. Jeśli oboje zamówią soczewki o tym samym indeksie, soczewki, które otrzyma Mateusz, będą dużo grubsze niż te, które zostaną włożone w oprawki Andrzeja. Ich produkcja wymaga bowiem użycia większej ilości materiału, co przekłada się również na ich końcową grubość oraz masę. Jednak wybór wyższego indeksu wszystko zmienia!

Aby osoby wymagające korekcji wzroku soczewkami o większej mocy mogli cieszyć się pięknymi okularami z cienkimi soczewkami, mogą one zostać wykonane z wyższym indeksem, czyli współczynnikiem załamania światła. Takie soczewki będą dużo cieńsze w porównaniu ze standardowymi, zachowując identyczną moc.

Indeks soczewek jest bardzo ważny.
Soczewki z plusową wartością sfery, używane do korekcji nadwzroczności czy w okularach do czytania, posiadają pogrubioną środkową ich cześć, natomiast soczewki minusowe, używane do korekcji krótkowzroczności, są grubsze przy brzegach. Wybierając wyższy indeks soczewek, nie jesteśmy w stanie całkowicie eliminować ich zakrzywienie, jest ono bowiem potrzebne, aby soczewki miały odpowiednie działanie korygujące. Możemy tym sposobem jednak znacząco wpłynąć na to, jak soczewki będą wystawać poza oprawki. 

Wybierz odpowiedni indeks soczewek zgodnie z wartościami Twojej wady wzroku:

- Indeks 1.5 - soczewki standardowej grubości z wysokiej jakości parametrami optycznymi, idealne dla wartości sfery do +/- 2. 
- Indeks 1.6 AS - soczewki asferyczne, 30% cieńsze od standardowych. Znacznie ograniczają zniekształcenia w widzeniu peryferyjnym przy wyższych mocach sfery. Posiadają bardzo dobre parametry optyczne. Są wytwarzane z materiału, który zapewnia 100% ochrony przed promieniami UV. Są siedem razy wytrzymalsze niż soczewki o standardowej grubości. Ten indeks jest odpowiedni dla wartości sfery od +/- 2.25 do +/- 4. 
- Indeks 1.67 AS - soczewki asferyczne, 40% cieńsze od standardowych. Posiadają dobre parametry optyczne oraz zapewniają 100% ochrony przed promieniami UV. Są sześć razy wytrzymalsze niż soczewki o standardowej grubości. Ten indeks jest odpowiedni dla wartości sfery powyżej +/- 4.25. 

Inne spotykane rodzaje tworzyw: 

1.53 trivex - wyjątkowo odporny na stłuczenia, odpowiedni na przykład dla miłośników sportu 
1.59 poliwęglan - ultralekkie i wytrzymałe soczewki 
1.74 AS - najcieńsze asferyczne soczewki odpowiednie dla soczewek o mocy sfery ponad +/- 6. 

Kupując okulary w eyerim, masz możliwość wyboru spośród trzech indeksów soczewek, które naszym zdaniem są najlepsze. Posiadają bardzo dobre parametry optyczne i są odpowiednie dla soczewek o bardzo różniej mocy sfery.

Dziewczyna z soczewkami o wysokim indeksie.

Wyższy indeks soczewek ma jednak również swoje minusy:

Wyższy współczynnik załamania światła oznacza niższą liczbę Abbego. Ta liczba wyraża całkowitą optyczną jakość widzenia oraz poziom rozproszenia światła. W przypadku soczewek o wysokim indeksie czy soczewek poliwęglanowych, wewnątrz materiału tworzy się pewna ilość uciążliwych odblasków, które mogą nieco utrudniać widzenie, i to w szczególności w przypadku oprawek bezramkowych. Z tego powodu w naszej ofercie nie znajdują się tego rodzaju soczewki. 

Najlepszym kompromisem pomiędzy grubością soczewek oraz jakością widzenia jest wybór indeksu 1.6. Może on zadowolić każdego, kto nie potrzebuje soczewek o bardzo dużej mocy. Ten indeks oprócz innego zapewnia również wyjątkową trwałość na uszkodzenia mechaniczne, co ocenią szczególnie osoby noszące półpełne lub bezramkowe oprawki.

Nie martw się, pomożemy Ci wybrać! 

Świetnie, że chcesz dowiedzieć się więcej informacji jeszcze przed zakupem nowych okularów. Jednak żeby zaoszczędzić Ci czas i stres, w przypadku okularów pochodzących z naszej własnej kolekcji - eyerim collection - odpowiedni indeks soczewek dobierzemy za Ciebie. Pod uwagę weźmiemy moc soczewek, jak również i rodzaj wybranych przez Ciebie oprawek. Nasi partnerzy w swoich laboratoriach optycznych codziennie produkują oraz montują tysiące soczewek okularowych. 

Naszym optometrystom naprawdę możesz zaufać. Gwarantujemy Ci nie tylko cienkie i estetyczne soczewki, ale również doskonałą jakość widzenia.

Ondrej

Ondrej studiował optometrię w Republice Czeskiej oraz na Łotwie. Podczas studiów zdobył doświadczenie zarówno w małych salonach optycznych jak również i w tych dużych. Jako optometrysta przeprowadził więcej niż 3000 badań wzroku i z jego usług skorzystało ponad 5000 klientów. Do eyerim dołączył dlatego, że wierzy w rozwój oraz innowacje w sektorze optycznym. Jak twierdzi, „każdy zasługuje na okulary wysokiej jakości za przystępną cenę”. Zadaj mu jakiekolwiek pytanie w dyskusji poniżej, a Ondrej na nie chętnie odpowie.

POWIĄZANE POSTY
6 powodów, aby wybrać się do okulisty

Odpowiednio wczesne sprawdzenie wzroku może uchronić Cię przed wieloma problemami. Poznaj 6 znaków, które świadczą o konieczności wizyty u okulisty.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o soczewkach korekcyjnych

Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie soczewki korekcyjne? Ten wpis na blogu wszystko Ci wyjaśni.

Czy sportowcy potrzebują okularów przeciwsłonecznych i w jaki sposób mogą one poprawiać ich wyniki?

Do czego w ogóle przydają się okulary w sporcie? Jakie typy soczewek są w nich stosowane i czy kolor soczewek ma związek z daną dyscypliną sportu?

Masz pytania? Zapytaj naszego optometrysty.