W eyerim przygotowaliśmy kilka specjalnych postów na blog, w których skupiamy się na tematyce zdrowia oczu. Większość ludzi nie jest świadoma określonych wad wzroku i problemów. Chętnie udzielimy Ci informacji w tym zakresie i zachęcimy do regularnych wizyt u okulisty.
Większości osób prędzej czy później przyjdzie zmierzyć się z problemami wzroku. Niektóre z nich są mniej poważne i znikają same lub nadają się do wyleczenia w domu. Niestety, inne wymagają specjalnej opieki lekarskiej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Krótkowzroczność (miopia)
Co to jet? Zaburzenie wzroku, w przypadku którego światło skupia się przed siatkówką. W przypadku krótkowzroczności odległe obiekty wydają się rozmyte, podczas gdy bliższe są ostre.
Objawy: Najczęstsze objawy to bóle głowy i zmęczenie oczu.
Diagnoza i leczenie: Krótkowzroczność można wykryć tylko poprzez regularne badanie wzroku. Nie musisz jednak o nic się martwić - ta wada jest łatwa do leczenia za pomocą okularów korekcyjnych (najprostsza, najbezpieczniejsza i prawdopodobnie najtańsza metoda), soczewki kontaktowe lub operację (poprzez zmianę kształtu rogówki).
Dalekowzroczność (hyperopia)
Co to jest? Stan oczu, w którym światło skupia się za siatkówką. Prowadzi to do zamglenia i braku wyrazistości obiektów z bliska, podczas gdy odległe obiekty wyglądają ostro i normalnie.
Objawy: Takie same, jak w przypadku krótkowzroczności. Bóle głowy i zmęczenie oczu.
Diagnoza i leczenie: Dalekowzroczność można leczyć za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub operacji (zmieniając kształt rogówki).
Krótkowzroczność i dalekowzroczność mają ten sam czynnik ryzyka – historię rodzinną. Niestety, jeśli u Twoich rodziców lub dziadków zauważono którąś z tych wad, prawdopodobnie Ty też będziesz ją mieć.
Astygmatyzm
Co to jest? Astygmatyzm często występuje z innymi zaburzeniami wzroku – takimi jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność - i powoduje zamglenie obrazu. Występuje w przypadku nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki.
Objawy: Niewyraźny obraz bez względu na odległość, co może prowadzić do bólów głowy i dyskomfortu oczu.
Diagnoza i leczenie: U optyka możesz znaleźć okulary lub soczewki kontaktowe, które korygują astygmatyzm (poprzez zmianę sposobu, w jaki światło dostaje się do oka). Innym sposobem leczenia jest nieinwazyjny zabieg, w ramach którego pacjent nosi zestaw specjalnie zaprojektowanych sztywnych soczewek kontaktowych w celu powolnej zmiany kształtu rogówki.
Jaskra
Co to jest? Jaskra to zaburzenie, które uszkadza nerw wzrokowy odpowiedzialny za przekazywanie wszystkich informacji z oka do mózgu. Jej głównym powodem jest nieodpowiednie ciśnienie w oku.
Objawy: Na wczesnym etapie jaskra zwykle nie ma wyraźnych objawów, jednak nie należy lekceważyć rutynowych wizyt u okulisty. W przypadku jaskry zauważa się silny ból oczu, średnio rozszerzoną źrenicę, zaczerwienienie oczu, itp.
Diagnoza i leczenie: Na wczesnym etapie możliwe jest spowolnienie lub zatrzymanie rozwoju jaskry poprzez użycie odpowiednich leków. Później pomaga już tylko zabieg laserowy lub operacja. Celem jest zmniejszenie ciśnienia w oku. Niestety, uszkodzonego nerwu wzrokowego nie da się naprawić.
Zaćma
Co to jest? Zaćma to zaburzenie, które powoduje zamglenie Twojego wzroku i w następstwie pogorszenie widzenia. Przez większość czasu zaćma rozwija się powoli i może obejmować tylko jedno oko lub oba.
Objawy: Wśród objaw zaćmy zauważa się widzenie wyblakłych kolorów, zamazany obraz oraz problemy z widzeniem w nocy lub przy jasnym świetle, jednak zależy to od typu zaćmy.
Diagnoza i leczenie: Diagnoza polega na badaniu wzroku. Zaćmę na wczesnym etapie rozwoju można wyleczyć okularami. Jeśli jednak to nie pomaga, konieczna może okazać się operacja, która polega na usunięciu zamazanej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną.
Amblyopia („Leniwe oko”)
Co to jest? Zaburzenie rozwoju wzrou, w którym jedno oko nie rozwija się tak, jak powinno. Wynika to z relacji między okiem a mózgiem, które nie współpracują ze sobą odpowiednio. Wraz z upływem czasu mózg zaczyna ignorować słabe oko i skupia się tylko na zdrowym. „Leniwe oko” pojawia się głównie wśród dzieci i młodych osób dorosłych.
Objawy: Ograniczona percepcja głębi –trudności z orientacją w przestrzeni i określaniem odległości, a także preferencja co do widzenia przy użyciu jednego oka (mrużenie lub zamykanie drugiego).
Diagnoza i leczenie: Wczesne wykrycie zwiększa szansę na skuteczne leczenie. „Leniwe oko” leczy się za pomocą okularów lub łatki na oko. Chodzi przede wszystkim o zmuszanie pacjenta do używania słabszego oka.
Dotarliśmy już do końca tego krótkiego postu o poważnej tematyce medycznej. Mamy nadzieję, że przekazaliśmy Ci przynajmniej kilka nowych informacji, dzięki którym przestaniesz lekceważyć regularne badania wzroku. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dbać o oczy, przeczytaj ten wpis. Jeśli masz już receptę na okulary korekcyjne i chcesz je kupić, koniecznie sprawdź nasz sklep internetowy eyerim, w którym znajdziesz wiele oprawek, kolorów, luksusowych marek i nawet okularów dla Twojego potomstwa.