Każdy, kto nosi okulary, często nie cieszy się na nadejście zimnej i mokrej pogody. Jest szczególnie jeden powód - wiecznie zamglone okulary. To irytujące zjawisko występuje zawsze podczas przechodzenia z zimnego otoczenia do ciepłego, podczas picia gorących napojów, otwierania zmywarki czy uprawiania sportu. Co z tym zrobić?
Dlaczego i kiedy okulary zaparowują?
Zaparowanie jest spowodowane prostą fizyką. Gdy przechodzisz z zimna do ciepła, na soczewkach okularów tworzy się mgła poprzez skraplanie wilgoci zgromadzonej w powietrzu. Podczas noszenia gogli lub innych urządzeń wspomagających oddychanie, zaparowanie jest spowodowane wilgocią zawartą w naszym oddechu.
Zaparowanie okularów dioptrycznych - jak mu zapobiec?
Spray lub żel przeciwmgielny
Chyba najprostszym i jednocześnie bardzo delikatnym rozwiązaniem dla okularów jest spray lub żel przeciw zaparowaniu. Wystarczy spryskać lub nałożyć go na soczewki okularów, a następnie usunąć miękką bawełnianą szmatką. Proste, ale skuteczne! Taki poręczny spray anti-fog można też kupić bezpośrednio na eyerim w koszyku.
Prawidłowo dopasowane maski
Lekarze znają ten problem, ale w czasie pandemii dużej liczbie osób przeszkadzało także zaparowanie okularów spowodowane noszeniem osłony twarzy lub respiratora. Kluczem jest noszenie dobrze dopasowanej ochrony twarzy, aby mniej powietrza docierało do soczewek. Przysuń maskę jak najbliżej oczu i umieść okulary niżej na nosie.
Pianka do golenia lub inne domowe triki
Istnieje kilka "babcinych sztuczek", które możesz zastosować, aby zapobiec zaparowaniu okularów. Najczęstszym z nich jest sztuczka polegająca na opłukaniu okularów w letniej wodzie ze zwykłym płynem do mycia naczyń lub mydłem, a następnie osuszeniu ich ściereczką z mikrofibry. Detergent lub mydło, po wyschnięciu, pozostawia cienką warstwę ochronną, która odpycha skroplone cząsteczki wody.
Kolejną taką radą jest stosowanie pianki do golenia. Przed wyjściem na zewnątrz nałóż piankę do golenia na obie strony soczewek okularów, spłucz dokładnie ciepłą wodą, a na koniec wyczyść okulary miękką ściereczką z mikrofibry.
Zaparowanie gogli narciarskich - jak temu zapobiec?
Obecnie większość dobrej jakości gogli narciarskich posiada specjalną powłokę, która zapobiega zaparowaniu, ale czasem nie da się tego uniknąć. Na przykład, jeśli podczas przerwy na stoku założysz gogle narciarskie na rozgrzane czoło lub szyję - w tym miejscu ścierają się różne temperatury i dochodzi do zaparowania. Jeśli chcesz na chwilę zdjąć gogle narciarskie, załóż je na kask, który jest zimny.
Jeśli Twoje gogle ciągle zaparowują, spróbuj sprawdzić, czy otwory wentylacyjne nie są zablokowane przez kurz lub śnieg.
Wiele osób ma nawyk wycierania śniegu lub innych zanieczyszczeń z gogli po jeździe na nartach, ale problem polega na tym, że robią to zupełnie nieodpowiednimi materiałami - papierowymi chusteczkami, rękawiczkami czy papierem toaletowym, które mogą uszkodzić warstwy ochronne soczewek. Używaj tylko specjalnej ściereczki do czyszczenia z mikrofibry. Należy również unikać łapania i wycierania soczewek gogli narciarskich od wewnątrz, ponieważ znajduje się tam powłoka, która zapobiega zaparowaniu gogli. Jeśli musisz usunąć wodę z wnętrza gogli, najpierw spróbuj je wytrzeć, a następnie bardzo delikatnie przetrzyj soczewki ściereczką z mikrofibry.
Głęboko wierzymy, że te wskazówki pomogą Ci i będziesz cieszyć się zimną pogodą bez dalszych niedogodności!